Home  Support   Call Us: +91 92462 02577 / 98400 89429
News
  • Follow Covid Protocols and Advisories of the Government when you get back to Row.

National Results > SENIOR NATIONAL
1 st SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold WEST BENGAL (WBG) S.D.DUMRA
Silver TAMILNADU (TND) M.M.SANYAL
Bronze MAHARASTRA (MAH) R.R.DESHPANDE
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold WEST BENGAL (WBG) ASHOK MEHTA & KOMOL DUTTA
Silver CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT B.S & CAPT J.S RAWATCapt B.S.Bedi & Capt J.S.Rawat
Bronze TAMILNADU (TND) V.RAMESH & SURJIT ROYV
   
M4+
(Men’s Coxed Fours)
Gold WESTBENGAL (WBG) GIRISH PHADNIS,KOMAL DUTTA,ASHOK MEHTA,S.N MUKHERJEE,NIRMAL MUZUMDAR
Silver TAMILNADU (TND) J.E.T.SARGUNAR,V.N.RAJIENDER, R.CHANDRAMOULI,, J.SRIDHAR KUMAR RAJA & CHACKO KANDATHIL
Bronze CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT P.S.BEDI, CAPT P.C.PANJIKAR, CAPT S.M.SHAW, CAPT J.S.RAWAT & CAPT A.MEHRA
   
2 nd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold WEST BENGAL (WBG) S.D.DUMRA
Silver TAMILNADU (TND) M.MANICKAM
Bronze CORPS OF ENGINEERS (ENG) LT.BALWINDER SINGH
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT V.S.GREWAL & CAPT J.S RAWAT
Silver MAHARASTRA (MAH) CAPT V.S.GREWAL & CAPT N.S.GREWAL
Bronze WEST BENGAL (WBG) RANJAN BANERJI & ROMIT MUKHERJI
   
M4+
(Men’s Coxed Fours)
Gold MAHARASTRA (MAH) CAPT V.S. GREWAL,CAPT P.K.OBEROI,CAPT V. GEORGE,CAPT N.S.GREWAL & CAPT V.K BHATT
Silver CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT S.N.SHAH,CAPT A.K.LODHA,CAPT A.W.TALUKDAR,CAPT P.C.PANJIKAR & CAPT S.G.NAIR
Bronze WEST BENGAL (WBG) SUMANT DUMRA,KOMAL DUTTA,S.PASRICHA,D.N BOSE & N.MAZUMDAR
   
3 rd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold TAMILNADU (TND) R.CHANDRAMOULI
Silver WEST BENGAL (WBG) S.R.KALIDAS
Bronze MAHARASTRA (MAH) CAPT BALWINDER SINGH
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Silver TAMILNADU (TND) M.R.RAVINDRA & KETAN ADHIA
   
M4+
(Men’s Coxed Fours)
Gold CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT V.S.GREWAL,CAPT P.K.OBEROI,CAPT V.GEORGE,CAPT N.S GREWAL & CAPT V.K BHATT
Silver WEST BENGAL (WBG) RANJAN BANERJEE,ROMIT MUKERJEE ,GAURI MAZMUDAR ,T.CHAMPAK & A.KANUNGO
Bronze MAHARASTRA (MAH) CAPT A.K.SINGH,CAPT V.K.SHARMA,CAPT M.A.NAIK,CAPT A.K.LODHA & CAPT V.K SRIVASTAVA
   
4 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold TAMILNADU (TND) R.CHANDRAMOULI
Silver WEST BENGAL (WBG) S.R.UDAYSHANKAR
Bronze KARNATAKA (KAR) HUMAYUN JAMEEL
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold TAMILNADU (TND) M.R.RAVINDRA & KETAN ADHIA
Silver MAHARASTRA (MAH) CAPT V.S.GREWAL & CAPT P.K.OBEROI
Bronze ALL INDIA UNIVERSITIES (UNI) SANDEEP GUPTA & K.PARIKH
   
M4+
(Men’s Coxed Fours)
Gold TAMILNADU (TND) R.CHANDRAMOULI, V.V.S.GIRI,AJAZ SIKANDER BHAT,NARESH VASUDEV & RAMESH GURUSWAMY (3.9.5-COURSE RECORD)
Silver CORPS OF ENGINEERS (ENG) CAPT A.K.SINGH,CAPT V.K.SHARMA,CAPT M.A.NAIK,CAPT A.T.PARNAIK & CAPT A.K.SRIVASTAVA
   
5 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold TAMILNADU (TND) VIKRAM VENKATRAMAN
Silver WEST BENGAL (WBG) GIRISH PHADNIS
Bronze ALL INDIA UNIVERSITIES (UNI) HINDOL GHOSH
   
6 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Madras Tamilnadu 3rd to 5th September 1982 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold time
   
7 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Pune Maharastra 27th to 29th May 1983 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
8 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Calcutta West Bengal 21st to 24th June 1984 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
9 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Madras Tamilnadu 4th to 7th July 1985 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
Select
()
select
   
10 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Hyderabad Andhra Pradesh 30th March to 3rd April 1986 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
11 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Pune Maharastra 20th to 22nd February 1987 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold
   
12 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Calcutta West Bengal 31st March 3rd April 1988 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
13 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Pune Maharastra 5th to 7th May 1989 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
14 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Madras Tamilnadu 12th to 14th June 1991 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
15 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Chandigarh  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold
   
16 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Pune Maharastra 24th to 28th January 1996 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
17 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Hyderabad Andhra Pradesh 22nd to 26th January 1997 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
18 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Chandigarh 26th to 28th November 1997 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
19 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Bangalore Karnataka 26th to 28th March 1999 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
select
   
20 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER R.K.PILLAI
Silver ENG D B RATEESH
Bronze KAR P T PAULOSE
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER ROSHAN LAL, MUJEEB REHMAN
Silver ENG LAKHBIR SINGH,MANOJ KUMAR
Bronze PUN
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER KAMALJIT SINGH,NIRMAL SINGH
Silver ENG D B RATEESH, SATHEESH KUMAR
Bronze KAR BHASKAR REDDY, BINOY LUKOSE
   
M4+
(Men’s Coxed Fours)
Gold SER BALDEV SINGH,RAVINDER SINGH ,RAGHUVEER SINGH,B.SHINE,VENUGOPAL
Silver ENG DHERE GOPINATH,R.S.NAIR,PREMCHAND DHOT,MANOJ KUMAR,SANDIP NIKAM
Bronze MAH RAJVIR SINGH,SANJAY PATIL,SUKHDEV SINGH,JASVIR SINGH,DINESH THAKUR
   
21 st SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold ENG D.B.Rathessh
Silver KAR Bhaskar Reddy
Bronze MAH Sunil Kakkde
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER T.S.Biswal, Atta Mallick
Silver ENG Roshan Lal, M.Rahman
Bronze KER Ameen Usman, Arun T Paul
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Rampal Singh, NK Lekhbir Singh, NK Gurnam Singh, Binu Kurian, Sandip Kumar
Silver ENG Pappi Singh, Ravinder Singh, B.Shine, Baldev Singh, Sandep Nikam
Bronze PUN Devender Singh, Jagtar Singh, Kalwinder Singh, Jarmenjit Singh, Kishan Singh
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold KER Jincymol Verghese
Silver WBG Divya Chada
Bronze AND Manjula Rai
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER R.Sobini, Julee Verghese
Silver AND Anjali Havidar, Suchitra Rani Mandal
Bronze ORR Monalisa Mohanty, Sagarika Berik
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold AND Manjula Rai, Elizebeth, Purnalaxmi Roy, Mary Monica Mini, Anjali Havildar
Silver KER Julee Verghese, R.Sobini, V.O.Sunenda, Juncymol Varghese, J.Seema
Bronze WBG Hindole Roy Choudhry, Olive Roy, Sreeya Mitra, Aparajita Sen, Rinku Pesari
   
22 nd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER R.K.Pillai
Silver SER Satheesh Kumar
Bronze KAR Bhaskar Reddy
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Surender Singh, Rampal Singh
Silver ENG Pappi Singh, Binu Kurian
Bronze CHD Dalip Kumar, Tajinder Singh
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER R.K.Pillai, Narendra Singh
Silver ENG P.Rajnesh, T.S.Biswal
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Surinder Singh, Rampal Singh, Balwant Singh, Udybir Singh, Dinesh Thakur
Silver SER Binu Kurian, S.Chandran, Baldev Singh, Pappi Singh, Sandeep Nikam
Bronze CHD Dalip Kumar, Bhupinder Singh, Sukbir Singh, Tajinder, Vipan Kambaj
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold KER Jincymol Varghese
Silver WBG Divya Chaddha
Bronze PUN Saroj Bala
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER Julee Varghese, R.Sobini
Silver ORR Malabika Dass, Monalisa Mohanty
Bronze AND M.Suchitra Rani, Manjula Rai
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Malini Baroi, Jincymol Varghese
Silver ORR Monalisa Mohanty, Prabasini Dwibedi
Bronze AND Manjula Rai, M.Suchitra Rani
   
W4+
(Women’s Coxed Fours)
Gold KER Malini Baroi, Soniamma Mathew, Julee Varghese, R.Sobini, J.Seema
Silver ORR Mamata Jena, Malabika Dass, Nirupama Jena, Sagarika Barik, M.Bhagyabati
Bronze CHD Kirandeep Kaur, Ranjana Kumari, Meera Devi, Renaka Sarkar, Manjula
   
23 rd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER Kudrat Ali, Harish Chandra
Silver DEL Narayan Singh, Praveen Kumar
Bronze MAH Harish Chandra, Satish Shirsat
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER D.B.Ratheesh
Silver SER R.K.Pillai
Bronze APR Saji Thomas
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Jagtar Singh, Manoj Augustine
Silver ENG M.Rahman, Roshan Lal
Bronze APR Elbinson Thampi, Arun T Paul
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER P.T.Poulose, Inderpal Singh, Manjunath, Udaybir Singh
Silver ENG Surinder Singh, Kulwinder Singh, Rajesh Kumar, Rampal Singh
Bronze APR K.Jenil, Roshan Singh. Chandra Mohan, Aneesh Kumar
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold APR Manjula Rai
Silver KER Jincymol Varghese
Bronze CHD Saroj Bala
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold APR Elizabeth Henry, Monalisa Mohanty
Silver KER Binumol, P.R.Raji
Bronze MNI O.Rameswori Devi, H.Kunjeswori Devi
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold APR Manjula Rai, Monalisa Mohanty
Silver KER Jincymol Verghese, Sobini Rajan
Bronze MRA Amruta Parashar, Shilpa Garud
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold APR Hawaldar Anjab, Salini Varghese, Henry Elizebeth, Sabita George
Silver KER Binumol, P.R.Raji, V.S.Remya, R.Sobini
Bronze MNI K.H.Thombisana Devi, P.H.Lata Devi, O.Rameswori Devi, K.Kunjeshwori
   
24 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM4-
(Light Weight Mens Coxless Fours)
Gold ENG Roshan Lal, Haridev Kadyan, K.Manu, Mujeeb Rahman
Silver DEL Dharmesh, M.Rajiv Kumar, Gynendrapal, Pardeep Kumar
Bronze KAR G.Mahesh, H.Antony, Shiju Thomas, Parveen Singh
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER R.K.Pillai
Silver PUN Sunil Kumar
Bronze ENG Praveen Kumar
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER R.Yosef, C.M.Shyju
Silver ENG Roshan Lal, Mujeeb Rahman
Bronze DEL Gyanendrapal, Krishan Kumar
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER R.K.Pillai, Bajrang Lal
Silver ENG K.Manu, Parveen Kumar
Bronze KAR Binoy Lukose, V.S.Abhilash
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG Udaybir Singh, Manju Nathan, Gurinder Singh, H.Kadyan
Silver DEL Naresh Kumar, Krishan Kumar, Ajay Kumar, Pardeep Kumar
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi
Silver CHD Saroj Bala
Bronze MAH Sonali Ashok Gite
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER Raji Rajan, Sobini Rajan
Silver ORR Mamta Jena, Kabita Shyanti
Bronze CHD Kirandeep Kaur, Ramanpreet Kaur
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi, Mamta Jena
Silver CHD Gurnoor Kaur, Gurpreet Kaur
Bronze KER Seema Uttaman, Jincymol Varghese
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold CHD Saroj Bala, Gurpreet Kaur, Gurnoor Kaur, Sukhman Kaur
Silver KER Binumol, Jincymol Varghese, Seema Uttaman, Sobini Rajan
Bronze MNI Tababi Devi, Kh. Tombisana Devi, Ph. Lata Devi, Ph. Jandhabi
   
25 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER Sunil Kakde, Kudrat Ali
Silver MAH Ashish Singh, Satish Shirsat
Bronze APR Amit Singh, Chinna Mastan
   
LM4-
(Light Weight Mens Coxless Fours)
Gold SER Vijaypal Singh, M.Antony, Siju Thomas, Dharmesh
Silver MAH D.S.Zadge, Randhir Singh, Yaduvir Singh, Harish Chandra
Bronze ENG Rampal Singh, T.Pravin Singh, Jaswinder Singh, C.M.Shyju
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Harish Chandra
Silver PUN Sunil Kumar
Bronze MAH Satish Shirsat
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Gyanenderpal, Haridev Kadyan
Silver APR Raj Kumar, Elbison Thambi
Bronze ENG L.B.Tokal, Dharmender Singh
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Amandeep Singh, Avtar Singh, Mangal Singh, Gurdarshan Singh
Silver ENG Bhupinder Singh, Baldev Singh, Gurinder Singh, Manjunatha
Bronze MAH Roop Singh, Kulbir Singh, Kuldeep Singh, T. Rakesh Kumar
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi
Silver TND Swathy Sanjay
Bronze CHD Saroj Bala
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER P.R.Raji, Julee Varghese
Silver AND Manjula Rai, Radha Kumari
Bronze CHD Renuka Sarkar, Munsadi Khatum
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi, Mamta Jena
Silver KER Binumol, J.Seema
Bronze CHD Saroj Bala, Rajeswari
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KER Binumol, P.R.Raji, J.Seema, Julee Varghese
Silver TND Gowri Adappa, Swathy Sanjay, Sneha Venkat, Vasavi Sundaram
Bronze AND Purna Laxmi Roy, Radha Kumari, Akashi Paul, Malathi Sarkar
   
26 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold APR Saji Thomas, P.C.Mastan
Silver KAR Manu Mathew, Y.Kiran
Bronze SER Anil Kumar, Bijinder Singh.
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Bajrang Lal Takhar
Silver KAR Manu Mathew
Bronze APR Elbison Thambi
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER Prabhat Mishra, Sunil Kumar
Silver APR Jaison Joseph, Amit Singh
Bronze ENG Kalu Singh, Harpinder Singh
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG Gurdarshan, Sukhjit, Manoj, Kadyan
Silver APR Jenil Krishnan, Aneesh, Jestin Thomas, Ashis Singh
Bronze SER Avatar Singh, Inderpat Singh, Udamjit Singh, Jagdish Singh
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi
Silver KER Binumol
Bronze CHD Munshedi
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Mamta Jena, Pravasini Dwibedi
Silver KER Jincymol, Julee Varghese
Bronze CHD Saroj Bala, Munshedi
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Rajee, Julee Varghese
Silver TND Sneha Venkat, Swathy Sanjay
Bronze AND Purnalaxmi, Manjula Rai
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold AND Akashi, Deepti, Usha, Radha Kumari
Silver KER Teena, Libini, Surabhimol, Remya
Bronze ORR Debasmita, Pratima, Monalisa, Kabita
   
27 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold MAH Chiraj Basumatary, Akbar Khan
Silver SER Harpinder Singh, K.J.Shijo
Bronze PUN Devender Kumar, Prakash Singh Rana
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Chand Singh
Silver MAH Rajesh Kumar
Bronze UNI Shokinder Tomar
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Baldev Singh, Haridev Kadyan
Silver ENG Siju Thomas, Sachin Chavan
Bronze KAR Nallendran, Vinod Margale
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Narayan Singh, Gursher Singh, Aneesh Babu, Inderpal
Silver ENG Udhamjit Singh, Sukhdev Singh, Manoj Augustine, M.Anthony
Bronze KAR H.Sajid, N.Praveen, Raj Kumar, K.P.Saneesh
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi
Silver CHD Munshedi Khatum
Bronze KER P.R.Raji
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER Julee Varghese, V.S.Remya
Silver AND Manjula Rai, Radha Kumari
Bronze ORR Monalisa Mohanty, Priyadarshini Jena
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR Pravasini Dwibedi, Mamta Jena
Silver KER Seena Antony, Dittymol Varghese
Bronze PUN Harpreet Kaur, Ramandeep Kaur
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KER Malini Baroi, Soniamma Mathew, Binumol, Jincymol Varghese
Silver ORR Nibedita Mohapatra, Pratima Puhana, Monalisa Mohanty, Kabita Shyanil
Bronze AND Akashi Paul, Purnalaxmi Roy, Manjula Rai, Radha Kumari
   
28 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Hussain Sagar Lake,Hyderabad 14th to 15th February 2008 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SERVICES Karambir Singh, Bhavani Singh(7.12,40)
Silver ANDHRA PRADESH SS Dangi, Sashi(7.21,50)
Bronze KARNATAKA Vinod PN, Paramesh BT(7.26,80)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SERVICES Sunil Kumar(7:58.50)
Silver CORP OF ENGINEERS Sajith W(8.03,90)
Silver KARNATAKA Shijo KJ (8.03,70)
Bronze PUNJAB Saptal Singh(8.08,40)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SERVICES Sukhdev Singh, Rajkumar(7.24,40)
Silver KARNATAKA K Uthira Samy, M Anand(7.28,60)
Bronze CORP OF ENGINEERS Daljit.S, Sukhijinder S(7.35,80)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SERVICES Inderpal,Jenil Krishnan,Sukijith Singh,Satish Joshi(6,44.40)
Silver CORP OF ENGINEERS Udhamjit,Prabhat M, Manoj A, Sikender S(6.48,10)
Bronze KARNATAKA Sajid H, Parveen N, Sunil Kumar, Vinod Margale(6.54,50)
   
select
()
Gold SERVICES Jagdeep Singh (7.52,60)
Bronze CERA Harpinder Singh(8.09,50)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORISSA Prabasini Dwibedy(9.25,5)
Silver KERALA Dittymol Varghese(9.36,90)
Bronze MANIPUR Ng.Tababa Devi(9.46,9)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MANIPUR O Rameshwari Devi, H Kunjeshwari Devi (9.04.44)
Silver ORISSA Monalisa Mohanty, Pratima Puhana (9.16.67)
Bronze ANDAMAN Depti Das, Akashi Paul (9.53.73)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORISSA Meena Maduri Toppo, Prabasini Dwibedy(8.45,90)
Silver KERALA Thara Kurien,Dittymol Varghese(8.54,20)
Bronze MANIPUR Ng. Tababa Devi, Kh Sunitha Devi(9.14,30)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORISSA Mamata Jena, Kabita Shyanti, Pramila Prava Minz, Priyadarshini Jena (8.18.03)
Silver MANIPUR O Rameshwari Devi, H Kunjeshwari Devi, S Zingraphy, Kh. , Devala Devi (8.29.63)
Bronze KERALA Teena Thomas, Jincymol Varghese, Remya VS, Libini M , Varghese (8:41.79)
   
29 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SERVICES [SER] Nb Sub Anil Kumar, Hav Devender Kumar (7:01)
Silver ANDHRA PRADESH [APR] Manjeet Singh, Lokesh Kumar (7:03)
Bronze DELHI [DEL] Bhavani Singh, Karmveer Singh (7:04)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SERVICES [SER] Nb Sub Bajrang Lal (7:36)
Silver ENGINEERS [ENG] Spr Jagdeep Singh (7:45)
Bronze MAHARASTRA [MAH] Rajesh Kumar (7:50)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SERVICES [SER] Spr Sikander Singh, Spr Lava Kumar (7:02)
Silver ANDHRA PRADESH [APR] Satish Joshi, Saji Thomas (7:06)
Bronze CORPS OF ENGINEERS [ENG] Spr Harjinder Singh, Spr Gurmeet Singh (7:16)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SERVICES [SER] Nb Sub Inderpal, Sub Jenil Krishnan, Sub Dharmesh Sangwan, Nb Sub Gurdarshan Singh (7:11)
Silver CORPS OF ENGINEERS [ENG] Spr Sukhdev Singh, Spr Sunil Kumar, Spr C. Gobi, Hav Udhanmjeet Singh (7:13)
Bronze MAHARASTRA [MAH] Amar Patil, Jitender Singh, Avtar Singh, Munesh Kumar (7:19)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold CHANDIGARH [CHD] N G Tababi Devi (8:51)
Silver ORISSA [ORR] Pravasini Dwibedy (9:07)
Bronze MANIPUR [MNI] Th Chaoba Devi (9:12)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORISSA [ORR] Pramila Prava Minz, Pratima Puhana (8:23)
Silver KERALA [KER] Tinu Chacko, Julee Verghese (8:34)
Bronze CHANDIGARH [CHD] H.Kunjeshwari Devi, O.Rameshwari Devi (9:06)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORISSA [ORR] Meena Madhuri Toppo, Pravasani Dwibedy (8:47)
Silver MANIPUR [MNI] Ch Priya, Th Chaoba Devi (8:54)
Bronze KERALA [KER] M.T.Nimmy, G.S.Neethumol (8:59)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORISSA [ORR] Mamta Jena, Alma Lakara, Pratima Puhana, Monalisa Mohanty (8:26)
Silver KERALA [KER] T.S.Surabimol, V.S.Remya, Teena Thomas, Libini M Verghese (8:43)
Bronze CHANDIGARH [CHD] H.Khunjeshwari, O.Rameshwari Devi, Priya Darshini Rout, K.H.Sunita Devi (8:53)
   
30 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER Karmibir Singh,Sonu (6:52.08)
Silver DEL Bhawani Singh, Vikas Singh (6:53.22)
Bronze MAH Lalchand Rajbhar, Vijay Sarger (7:01.63)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Bijender Singh (7:27.18)
Silver ENG Hav Jagdeep Singh (7:28.75)
Bronze MPR Vikram Singh (7:35.47)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Devinder Singh,Kipal Sharma (7:06.60)
Silver ENG SPR Robin Pu, Hav G Raj Kumar (7:11.10)
Bronze KAR Rajiv Gandhi T,Prakash. M (7:13.00)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG SPR Surjit Singh, SPR Kuldeep Singh, SPR Sukhdev Singh, HAV Lava Kumar P (6:33.49)
Silver APR P. Hareesh, Prakash J, Rohit Kumar Swain, Sanjay Kholiya (6:37.37)
Bronze KAR Sundara Moorthi,Nishanth.K.S, Satish Patil, Shajin. E.R (6:46.26)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MPR KH Monalisa Chanu (8:50.28)
Silver MNI Th. Chaoba Devi (9:04.60)
Bronze CHD KH. Sunita Devi (9:18.15)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Mamata Jena,Monalisha Mohanty (8:27.56)
Silver KER Ronymol Joseph,Shanimol K S (8:37.80)
Bronze MNI Kh.Debala Devi,S.Zingranphy (8:43.78)
Bronze MNI Kh.Debala Devi,S.Zingranphy (8:43.78)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Julee Varghese,Jincymol Varghese (8:28.95)
Silver MNI Malika Shahani,Th.Chaoba Devi (8:38.99)
Bronze MPR Pooja Raikwar,Roshani (8:58.37)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR S.Oliviya Devi, Debasmita Shetay, Mamata Jena, Monalisha Mohanty (7:36.20)
Silver KER Teena Thomas, Tinu Chacko, Remya V.S, Surabhimol T.S (7:52.38)
Bronze MNI M.Romibala Devi, T.Binakumari Devi, S.Zingranphy, Kh.Debala Devi (8:07.17)
   
31 st SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER Sarfraz Ahmed, Vikram Singh (7:25.63)
Silver ENG Jagdev Singh, Ganesh Pachore (7:30.09)
Bronze DEL Anil Kumar, Karambir Singh (7:34.88)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold ENG Satyawan (8:07.75)
Silver SER Shrikant Singh (8:13.58)
Bronze POL Gayarshi Lal (8:30.85)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Kapil Sharma, Davinder Singh (7:26.80)
Silver ENG Maninder Singh, Mohammed Azad (7:32.11)
Bronze KAR Pandurang, Bhimaiah (7:40.82)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Rajesh Kumar, Munesh Kumar, Anil Kumar, Ranjeet Singh (6:29.58)
Silver ENG Sanil S, Vikal Sarve, P.Lava Kumar, Naveen Kumar (6:33.39)
Bronze KAR Suresh, Satish Patil, E.R.Shajin, Sundaramurthy (6:37.16)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MNI N.Lakshmi Devi (8:41.56)
Silver MPR Monalisa Chanu (8:55.45)
Bronze KER Thara Kurian (9:07.05)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Pratima Puhana, Sanjukta Dung Dung (8:52.37)
Silver KER Nithya Joseph, Anjali Raj (9:06.12)
Bronze MNI S.Zingraphy, Kh.Debala Devi (9:46.17)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold MNI Ch.Priya Devi, Th.Chaoba Devi (8:25.61)
Silver KER Thara Kurian, Dittymol Varghese (8:44.21)
Bronze ORR M.Amusana Devi, Manjula Xess (8:54.23)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Sanjukta Dung Dung, Mamta Jena, Ashmita Kujur, Alma Lakra (8:42.15)
Silver KER Teena Thomas, Tinu Chacko, Nimmy M.T., Chippy Kurian (9:03.53)
Bronze MNI S.Zingraphy, Malika Sahani, L.Nanobi Devi, Kh.Debala Devi (9:24.04)
   
32 nd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold ENG Sonu Laxminarain, Ganesh Pachore (7:25.90)
Silver SER Jagdev Singh, Vikram Singh (7:30.20)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Dushyant Chauhan (8:08.66)
Silver DEL Deepak Kumar (8:17.71)
Bronze POL Gayarshi Lal (8:18.06)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Rakesh Raliya, Md Azad (7:41.41)
Silver ENG Pandurang D.M, Bheemaiah B.T (7:49.11)
Bronze APR Davinder Singh, Daleep Singh Shekhawat (7:50.40)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Kapil Sharma, Maninder Singh, Naveen Kumar, Ranjeet Singh (6:37.43)
Silver ENG Yasin Khan, Suchcha Singh Tomar, Kadam Samadhan, Vikal Sarve (6:39.37)
Bronze APR P.Hareesh, Aneesh Babu B, Bajbale Pravin Limbaji, Rohit Kumar Swain (7:05.60)
   
select
()
Bronze MAH Sukhpal Singh, Dipak Andhale (7:34.64)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MNI N.Lakshmi Devi (9:54.97)
Silver KER Dittymol Varghese (9:55.39)
Bronze MPR Monalisha Chanu (10:19.70)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess (8:51.56)
Silver KER Nithya Joseph, Anjali Raj (9:01.66)
Bronze TND Ashwathy Nair S, Aditi Subramanian (9:09.30)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold MNI Th. Chaoba Devi, N.Lakshmi Devi (8:25.55)
Silver KER Thara Kurian, Dittymol Varghese (8:31.70)
Bronze ORR N.Monika Devi, Meena Madhuri Toppo (8:35.53)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Ashmita Kujur, Sanjukta Dung Dung, Pratima Puhana, Alma Lakra (8:38.80)
Silver KER Aswany A, Nimmy M.T, Jincymol Mathew, Chippy Kurian (9:07.50)
Bronze TND Nithya V, Angel Priya T, Priyadharshini R, Angel Joseph M (9:07.50)
   
33 rd SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Cme, Pune, Maharashtra 2nd to 9th February 2014  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER Ganesh Pachore, Narsa Ram (7:30.72)
Silver ENG Arun Kumar, Vipin Kumar (7:31.89)
Bronze DEL Vikas Singh, Sandeep Kumar (7:43.38)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Dattu Bhokanal (8:18.89)
Silver MAH Daljeet Singh (8:26.61)
Bronze ENG GK Mahesh (8:34.26)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Amritpal Singh, Ravi Kumar (7:48.95)
Silver ENG Rajesh Varma, Jaswinder Singh (7:53.35)
Bronze DEL  Dinesh Kumar, Jitender Kumar (8:02.27)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Kadam S, Jegan S, Sucha Singh Tomar, Naveen Kumar (6:59.22)
Silver ENG Pandurang M, Janardhan Reddy, YC Ramanaiah, Vikal Arun Sarve (7:01.30)
Bronze MAH Shiv Singh, Gurmeet Singh, Tejas Shinde, Jaydeep Shingate (7:01.67)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold KER Thara Kurien (10:04.07)
Silver MNI Ch Priya Devi (10:14.32)
Bronze ORR N Monika Devi (10:22.73)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold KER Nimmy M T, Honey C Joseph (9:21.59)
Silver CHD Ng Tababi Devi, O Rameshwari Devi (9:34.95)
Bronze ORR Ashmita Kujur, Pratima Puhana (9:49.69)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Jincymol Mathew, Thara Kurian (9:06.28)
Silver ORR Pramila Prava Minz, Meena Madhuri Toppo (9:16.90)
Bronze UKD Sonia Takia, Ramanjeet Kaur (9:47.81)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Manisha Kispotta, Pratima Puhana, Ashmita Kujur, Alma Lakra (8:35.56)
Silver KER Ashwani A, Honey C Joseph, Nimmy M T, Chippy Kurian (8:39.07)
Bronze CHD Monalisa Mohanty, O Rameshwari Devi, Ng Tababi Devi, Priya Darshini Raut (9:04.26)
   
34 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Hussain Sagar Lake, Hyderabad , Telangana 25th to 31st January 2016 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold 7:04.96 POL Manohar Lal, S. Immanuval David Singh
Silver 7:05.66 PUN Gurmeet Singh, Ranjeet Singh
Bronze 7:12.98 KER Vishnu Prasad G, Arjun B Panickar
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold 7:39.34 MAH Santosh Kadale
Silver 7:40.53 POL Sandeep Kumar
Bronze 8:02.60 APR K Tejeswar Reddy
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold 7:09.88 HAR Parween, Anil Kumar
Silver 7:16.75 TND Siddharth Sunil, Ram Saravana Raja
Bronze 7:26.36 MPR Vishwajeet Sandhav, Bhanu Pratap Singh
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold 6:37.21 POL Lachhman Singh, Sushil Kumar, Robin Mangar, Rohit Kumar
Silver 6:39.09 TEL M.Mahesh Reddy, Satish Erva, D.Sai Raju, T.Sunil
Bronze 6:45.50 KER Jithu R, Adarsh P.V, Paras, Narendra Kumar
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold 8:26.83 PUN Navneet Kaur
Silver 8:34.66 CHD Pooja
Bronze 8:40.39 KER Dittymol Varghese
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold 7:53.35 ORR Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess Xess
Silver 8:05.12 CHD Monalisa Mohanty, Mamta Jena
Bronze 8:19.70 KER Aswany A, Chippy Kurian
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold 7:42.94 PUN Harpreet Kaur, Navneet Kaur
Silver 7:46.58 MPR Rukmani Dangi, Sona Keer
Bronze 7:46.97 MNI Ch Priya Devi, L Lakshmi Devi
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold 7:25.92 ORR Kamala Lakra, Pracila Baxla, Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess Xess
Silver 7:42.16 PUN Mandeep Kaur, Monika, Beant Kaur, Avantika
Bronze 7:52.25 KER Aswany A, Nimmy M T, Sreelakshmi B, Chippy Kurian
   
35 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold POL GAYARSHI LAL,NITESH LALL(7.16.30)
Silver ASM MAHESH KUMAR,GOVIND SINGH(7.18.10)
Bronze MPR MANGAL SINGH,BALRAM SONI(7.22.80)
   
LM4-
(Light Weight Mens Coxless Fours)
Gold TEL M MAHESHWAR REDDY,SATHISH ERVA,BALA KRISHNA B,CHARAN SINGH KHETAWAT(6.41.40)
Silver MPR VISHV JEET SENDHAV,UMAR FARUKH MANSURI,LUKCY,BHANU PRATAP SINGH(6.43.40)
Bronze CHD GULSHAN,GULSHAN KUMAR,TARSEM SINGH,RAJINDER SINGH(6.44.70)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold APR K TEJESWAR REDDY(7.46.20)
Silver PUN MANDEEP SINGH(7.52.60)
Bronze POL SANDEEP KUMAR(7.53.60)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold TEL D SAI RAJU,T SUNIL(7.22.80)
Silver SER PARAS PARAS,NARENDER KUMAR(7.24.40)
Bronze MPR KULDEEP SNDHAV,PRINCE NASHIER(7.25.30)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold MPR ANKIT,ROHIT KUMAR,AMAN RATHORE,MANAS SHARMA(6.45.90)
Silver SER ANANDLAL M.H,SUDHEESH.T,ABHINAV BHATNAGAR,PALENDERA SINGH,(6.48.70)
Bronze PUN JAGMEET SINGH,NAVDEEP SINGH,PARDEEP MEENA,CHANDANDEEP SINGH,(6.56.40)
   
U21M2X
(Under 21 Men's Double Scull)
Gold KAR G.TARUN KRISHNA PRASAD,MANTOSH KUMAR(7.08.60)
Silver MPR SURENDRA PARMAR,SC VISHAKATH CHANDRA(7.08.80)
Bronze PUN KIRAT PARTAP SINGH,RANJEET SINGH(7.17.30)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MAH YAMINI SINGH(8.43.20)
Silver ORR SANJUKTA DUNG DUNG(9.00.90)
Bronze ASM NAFISA SADIQ(9.11.30)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MPR SONA KEER,RUKMANI(8.09.30)
Silver CHD MONALISA MOHANTY,MAMTA JENA(8.22.90)
Bronze ORR KAMLA LAKRA,PRICILA BAXLA(8.36.70)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR MEENA MADHURI TOPPO,MANJULA XESS(8.04.30)
Silver PUN HARPREET KAUR,NAVNEET KAUR(8.14.60)
Bronze TEL HEMALATHA B,G GEETANJALI(8.21.10)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KAR KEERTHANA T.K,SNEHA SHANKAR,JOTHI C.P,DEEPA MAHARAJA(7.49.90)
Silver ORR PROMILA PROVA MINZ,JHARANA HASTI,SUMITRA MALLICK,PRATIMA PUHANA(7.54.00)
Bronze MPR AMAN DEEP KAUR,RAMANJEET KAUR,KM GITA,KARUNA DEVI(7.58.00)
   
36 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Army Rowing Node ,Maharashtra Pune 04th to 11th December 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM1X
(Light Weight Men’s Single Scull)
Gold SER DUSHYANT CHAUHAN(7.19.31)
Silver ARM ROHIT KUMAR(7.21.72)
Bronze KAR NAYAB RASOOL(7.30.57)
   
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER BEANT SINGH,BHAGWAN SINGH(6.40.26)
Silver ARM VIKRAM SINGH,SONU LAXMI NARAYAN(6.41.15)
Bronze HAR MONU,DEEPAK SHARMA(6.53.83)
   
LMCV4
(Men's Lt,Wt, coxless Four Civilian's)
Gold MPR KULDEEP SENDHAV,VIJAYPAL SINGH,MANAS SHARMA,LUCKY(6.38.33)
Silver TEL B BALAKRISHNA REDDY,D SAI RAJU,S AJAY KANDH,T SUNIL(6.44.86)
Bronze CHD GULSHAN,L DIKBIJOY SHARMA,GULSHAN KUMAR,MANJIT SINGH(6.46.51)
   
LMMI4X
(Men's Lt,Wt coxless Four Services)
Gold SER BHOPAL SINGH ,TEJASH SHINDE JEGAN S,JAGVIR SINGH(6.07.96)
Silver ARM RAHUL GIRI,HARDEEP SINGH,MANISH YADAV,NAUKARKAR P.G(6.14.06)
Bronze KAR PANDURANG M,KOTTUR SAMI,KARTHIK C,NAVEEN K(6.15.29)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold ARM DATTU BABAN BHOKANAL(7.0629)
Silver SER SAWARN SINGH(7.21.67)
Bronze MPR SALEEM KHAN(7.26.04)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER MANPREET SINGH,GURMEET SINGH(6.50.25)
Silver ARM MALKEET SINGH,GURINDER SINGH(6.52.91)
Bronze UKD RAJESH VERMA,JASWINDER SINGH(6.56.29)
   
MCV2X
(Men's Double Scull Civilian's)
Gold UKD ASHISH PHUGAT,NIKHIL KUMAR(6.57.27)
Silver PUN GURWINDER SINGH,RANJEET SINGH(6.59.57)
Bronze HAR MANISH SAMDHIAN,MAHESHWAR SINGH(7.01.93)
   
MMI2X
(Men's Double scull Services)
Gold ARM ROOPENDRA SINGH,OM PRAKASH(6.36.24)
Silver SER ARVIND RANA,SUKHMEET SINGH(6.37.76)
Bronze MAH AMOL BHISE,VIKAS KARANJULE(6.45.65)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold PUN NAVNEET KAUR(8.26.41)
Silver RFI YAMINI SINGH(8.32.90)
Bronze ORR SANJUKTA DUNG DUNG(8.50.05)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MPR SONA KEER,RUKH MANI(8.11.53)
Silver ORR MANEESHA KISPOTTA,PRICILA BAXLA(8.34.81)
Bronze TEL K BHARATHI,D SITA MAHALAKSHMI(8.46.25)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR RESHMA KUMARI MINZ,MANJULA XESS(7.58.64)
Silver CHD MONALISA MOHANTY,POOJA(8.11.28)
Bronze TEL B HEMALATHA,G GEETHANJALI(8.12.08)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold MPR MANISHA PRATHAVIRAJ PATLE,KU GEETA,RAMAN JEET KAUR,KARUNA DEVI(7.37.45)
Silver ORR SONALI SWAIN,DEEPIKA XESS,RITU KAUDI,JHARANA HASTI(7.41.77)
Bronze KER ROSE MARIYA JOSHI,SNEHA BIJU,SANJANA S KUMAR,ARYA P S(7.48.46)
   
37 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Army Rowing Node,Maharashtra Pune 17th to 23rd December 2018  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER ARVIND SINGH,ARJUN LAL JAT(6.40.96)
Silver ARM NAYAB RASOOL,JOBIN M D(6.46.19)
Bronze HAR MONU,DEEPAK(6.46.44)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold ARM BITTU SINGH(7.20.11)
Silver SER BEANT SINGH(7.23.43)
Bronze HAR SONU(7.27.75)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER NEETISH KUMAR,GURMEET SINGH(7.01.13)
Silver ARM JASVEER SINGH,HARINDER SINGH(7.03.74)
Bronze DEL BHUPENDER,JITENDRA KUMAR(7.11.74)
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold ARM ROOPENDER SINGH,SUNIL ATTRI(6.47.10)
Silver SER ARVIND RANA,JAKAR KHAN(6.51.13)
Bronze TEL NIJIL PM,SHOKINDER TOMAR(6.56.38)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ARM SUCHCHA SINGH TOMER,KHUSPREET SINGH,PUNIT KUMAR,CHARANJEET SINGH(6.18.54)
Silver SER RAHUL GIRI,ATUL KUMAR,KARANJULE VIKAS,VIKRAM SINGH,(6.20.50)
Bronze DEL RAMKISHOR GOUYA,SURENDRA SAMOTA,HANUMAN,DHAN SINGH(6.27.99)
   
MCV2X
(Men's Double Scull Civilian's)
Gold HAR HARVINDER SINGH CHEEMA,MAHESHWAR SINGH,
Silver MAH SANKET PATIL,PARMINDER SINGH(7.04.77)
Bronze MPR MANGAL SINGH,NITESH BHARDWAJ(7.16.88)
   
MCV4
(Men's Coxless Civilian's)
Gold MPR MANAS SHARMA,VIJAYPAL SINGH,ROHIT SENDHAV,SUNIL PRAJAPATI(6.39.82)
Silver HAR RANJOT SINGH,SATNAM SINGH,JAGMEET SINGH,RANBIR SINGH(6.42.05)
Bronze UKD KUNAL,NARPENDER,SANJAY,YOGESH KUMAR(6.44.53)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold PUN NAVNEET KAUR(8.47.92)
Silver ORR SANJUKTA DUNG DUNG(8.53.72)
Bronze UKD KIRAN DEVI(9.09.19)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MPR SONA KEER,RUKMANI DANGI(8.11.56)
Silver HAR ANNU,AVINASH(8.26.27)
Bronze KER VIJINA M L B,SANJANA S KUMAR(8.43.06)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR RESHMA KUMARI MINZ, MANJULA XESS(8.04.31)
Silver PUN AMANJOT KAUR,HARMANPREET KAUR(8.09.06)
Bronze CHD MONALISA MOHANTY,POOJA(8.21.44)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR DEEPIKA XESS,JHARANA HASTI,SONALI SWAIN,RITU KAUDI(7.39.17)
Silver KER ROSE MARIYA JOSHI,MEENAKSHY V S ,SNEHA BIJU,AMRUTHA D A(7.44.87)
Bronze MINI D CHEIYA DEVI,MONIKA DEVI,MERINA DEVI,H ROSHINI DEVI(8.04.39)
   
38 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Hussain Sagar Lake, Secunderabad 02nd to 07th December 2019  2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER SUNIL ATTRI,BHAGWAN SINGH(7.17.1)
Silver ARM ARJUN LAL JAT,ARVIND SINGH(7.18.10)
Bronze TEL ADHARSH PERUMBALATH,JOBIN MD(7.23.10)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER BITTU SINGH(7.56.04)
Silver ARM JAKAR KHAN(8.03.2)
Bronze DEL MANJEET SINGH(8.09.7)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER PUNIT KUMAR,GURMEET SINGH(7.18.2)
Silver ARM MANPREET SINGH,ASHISH(7.23.06)
Bronze MPR MANMOHAN,VIKAS YADAV(7.25.50)
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER SUKHMEET SINGH,SAWARAN SINGH(7.10.03)
Silver DEL RAVI N,SUKHBIR M(7.17.6)
Bronze ARM ROOPENDRA SINGH,OM PRAKASH(7.18.0)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER JASVEER SINGH,TEJASH SHINDE KHUSHPREET SINGH BRAR,CHARANJEET SINGH(6.42.1)
Silver ARM BHOPAL SINGH,HARDEEP SINGH,HARINDER SINGH,JAGVIR SINGH(6.42.9)
Bronze PUN KULDEEP SINGH,RANDEEP SINGH,GURINDER SINGH,IQBAL SINGH(6.45.6)
   
MCV2X
(Men's Double Scull Civilian's)
Gold MPR PRADUMAN MANDLIOI,PRABHAKAR RAJAWAT(7.45.0)
Silver PUN HARVINDER SINGH CHEEMA,MANJINDER SINGH(7.50.2)
Bronze HAR ANDEEP R,MOHIT K(8.10.1)
   
MCV4
(Men's Coxless Civilian's)
Gold MPR GOPAL THAKUR,ADITYA SINGH,MEHUL KRISHNANI,VEDANT KULSHRETHA(7.10.0)
Silver CHD SUKHDEEP SINGH,SAHIL MUDGIL,VIJAY,ADITYA SINGH(7.11.5)
Bronze PUN GURKANWAL SINGH,SARBJIT,NAVDEEP SINGH,MANGAL SINGH(7.55.8)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold BHI YAMINI SINGH(9.23.3)
Silver ORR SANJUKTA DUNG DUNG(9.31.9)
Bronze MPR KHUSPREET KAUR(9.41.9)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MPR RUKMANI DANGI,JYOTI KUSHVAHA(9.01.4)
Silver ORR PRAMILA PROVA MINZ,MANJULA XESS(9.11.2)
Bronze KER ARYA P.S,ANUPAMA T K(9.16.20)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold MPR ANSHIKA BHARTI,VIDHYA SANKAT(8.53.70)
Silver ORR SONALIKA DAS,KUSHPREET KAUR BRAR(8.55.5)
Bronze AND AMRITA MINJ,B ANANDHI(9.07.5
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold MPR SONA KEER,KARUNA DEVI,SAVITA DANGI,MONIKA BHADORIA(8.09.0)
Silver ORR KAMLA LAKRA,MANISHA KISPOTTA,HARNOOR SINDHU,SOBITA SORENG(8.23.06)
Bronze KER ARCHA A,ASWATHI P B,APARNA JEEVARAJ,MEENAKSHY V S(8.33.06)
   
39 th SENIOR NATIONAL ROWING CHAMPIONSHIP Army Rowing Node, Pune, Maharashtra 03rd to 08th January 2022 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2XF1
(Light Weight men Double sculls)
Gold AMY ARWINDER SINGH,AJAY TYAGI(07.07.4)
Silver SER ASHISH PHUGAT,SUKHJINDER SINGH(7.09.5)
Bronze PUN JASPREET SINGH,BHAGWAN SINGH(07.23.4)
   
M1XF1
(Single Sculls)
Gold SER ARVIND SINGH(7.27.0)
Silver AMY JAKAR KHAN(7.23.3)
Bronze HAR PARMINDER SINGH(7.34.9)
   
M2-F1
(Coxless Pairs)
Gold SER PUNIT KUMAR,GURMEET SINGH(7.25.6)
Silver AMY AKSHAT,CHARANJEET SINGH(07.33.8)
Bronze MAH VIPUL GHARUDE,LEKRAM(07.43.3)
   
M2XF1
(Double Sculls)
Gold AMY DUSHYANT,SUKHMEET SINGH(7.02.5)
Silver SER ARJUN LAL JAT,RAVI(07.10.6)
Bronze JHK GURPARTAP SINGH,KIRANDEEP SINGH(07.11.8)
   
M4-F1
(Coxless Fours)
Gold SER JASVEER SINGH,BHEEM SINGH,NEETISH KUMAR,ASHISH(6.33.6)
Silver AMY BHOPAL SINGH,KULBIR,RANDEEP SINGH,NARESH KALWANIYA(06.36.9)
Bronze HAR SANJAY MALIK,SURJEET SINGH,SACHIN S/O RANDHIR,KAPIL S/O DHANANJAY(6.40.0)
   
M8+F1
(Coxed Eights)
Gold SER JASVEER SINGH,HARINDER SINGH,JASWINDER SINGH,BHEEM SINGH,NEERAJ,JASMAIL SINGH,PUNIT KUMAR,GURMEET SINGH,COX MUKUL KUMAR RAO(06.09.6)
Silver AMY BHOPAL SINGH,JEGAN SEKAR,AKSHAT,KULBIR,KAPIL,IQBAL SINGH,TEJASH SHINDE,CHARANJEET SINGH,COX MAIMOM KIRAN SINGH(06.11.3)
Bronze MAH VIPUL GHARUDE,SAGAR GHUGE,OMKAR MHASKE,VIKAS,AKHIL CHANDRAN,SANTOSH UMAP,R RAK JUMAR,LEKRAM,COX DYANESHWAR PANDE(06.12.1)
   
MCV2XF1
( Coxless Fours Civilian's)
Gold ORR KARANBIR SINGH BHINDER,SHAGANDEEP SINGH(07.4.1)
Silver POL OM PRAKASH,RAJESH SINGH(7.10.2)
Bronze MPR TARUN DANGI,MANGAL SINGH(7.11.15)
   
MCV4F1
(Coxless Fours Men Civilian)
Gold CHD SUKHDEEP SINGH,SAHIL MOUDGIL,GULSHAN KUMAR,ADITYA SINGH(07.01.1)
Silver MPR SOYAL,ROHIT SENDHAV,AJAY SINGH,MEHUL KRISHNAN(07.11.2)
Bronze RAJ SONU KUMAR MEENA,ANKIT KUMAR,RAJ KUMAR,VISHAL(07.18.2)
   
PR3 M1XF1
(Para Men Single Scull)
Gold SER K NARAYANA(08.45.2)
Silver AMY PAWAR RAJESH(08.51.1)
Bronze HAR KULDEEP SINGH(08.55.5)
   
W1XF1
(Single Sculls)
Gold MPR KHUS PREET KAUR(9.37.04)
Silver UPR KIRAN DEVI(9.44.08)
Bronze MAH MRUNMAYEE SALGAONKAR(9.53.4)
   
W2-F1
(Double Sculls)
Gold ORR SONALI SWAIN,RITU KAUDI(8.43.2)
Silver MPR JYOTI KUSHWAHA,RUKMANI DANGI(9.03.6)
Bronze MINI H BIMOLA CHANU,Y NANDESH WORI DEVI(9.25.9)
   
W2XF1
(Double Sculls)
Gold HAR AVINASH KAUR,KIRAN D/O RAJESH(8.28.0)
Silver MINI TH PRIYA DEVI,H TENDENTHOI DEVI(8.39.6)
Bronze ORR RESHMA KUMARI MINZ,SONALIKA DAS(8.54.8)
   
W4-F1
(Coxless Fours)
Gold KER ARCHA A,VARSHA K B,ROSE MARIYA JOSHY,MEENAKSHY V S(8.03.5)
Silver ORR ASMITA KARKETTA,JHARNA HASTI,DEEPIKA XESS,MANJULA XESS(8.03.9)
Bronze TND TAMIL SEVI S,ROSE MASTICA MERIL,LAVANYA NAMBIYAR,BAGAVATHI R(8.04.3)
   
Back To Top