Home  Support   Call Us: +91 92462 02577 / 98400 89429
News
  • Follow Covid Protocols and Advisories of the Government when you get back to Row.

National Results > INDOOR ROWING NATIONALS
1 st INDOOR ROWING NATIONALS ROWING CHAMPIONSHIP The Lake Club, Ltd, Kolkata 08th September 2016 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
ILM1X
(Indoor Light Weight Men's Singles)
Gold HAR YUVRAJ SINGH(6.47.09)
Silver PUN SUKHDEEP SINGH(6.56.02)
Bronze HAR GURUDEV SINGH(6.56.08)
   
ILM2-
(Indoor Light Weight Men's Pair)
Gold PUN HARJINDER SINGH,ISHWARDEEP (6.54.0)
Silver HAR NASEEB,CHETAN(6.59.05)
Bronze IND S C VISHNU PRASAD G,PALENDERA SINGH(7.01.05)
   
ILW1X
(Indoor Light weight Women's Single )
Gold ORR SANJUKTA DUNG DUNG(08.03.8)
Silver IND POOJA(08.04.9)
Bronze HAR ANNU(08.06.9)
   
ILW2-
(Indoor Light Weight Women's Pair)
Gold ORR SANJUKTA DUNG DUNG,MANJULA XESS(7.58.0)
Silver PUN MANDEEP KAUR,MONIKA(8.41.09)
Bronze MAH SAYALI SHELKE,SNEHAL SHELKE(8.45.05)
   
IOM1X
(Indoor Open Men's Single)
Gold IND PRITPAL(6.38.2)
Silver HAR MAHESHWAR SINGH(6.40.1)
Bronze PUN GAGANDEEP SINGH(06.43.7)
   
IOM2-
(Indoor Open Men Pair)
Gold HAR PARVEEN,SAWAN KAL KAL(6.37.05)
Silver IND ABHINAV BHATNAGAR,PARAS(6.44.0)
Bronze PUN GAGANDEEP SINGH,PRADEEP MEENA(6.45.0)
   
IOW1X
(Indoor Open Women Single)
Gold PUN NAVNEET KAUR(7.33.01)
Silver WBG MAYURAKSHI MUKHERJEE(7.49.7)
Bronze ORR AMANDEEP KAUR(08.01.6)
   
IOW2-
(Indoor Open Women's Pair)
Gold PUN NAVNEET KAUR,HARPREET KAUR(7.59.0)
Silver MPR SONA KEER,KARUNA DEVI(8.14.0)
Bronze MPR RAMANJIT KAUR,GITA(8.24.0)
   
2 nd INDOOR ROWING NATIONALS ROWING CHAMPIONSHIP Royal Connaught Boat Club,Pune, Maharashtra 26th February 2017 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
IL4-
(Indoor Light Weight Mixed Four)
Gold MPR KULDEEP SENDHAV,SONA KEER,UMAR FARUKH KHAN MANSURI,RUKMANI(1.42.10)
Silver MAH NEELESH CHAUHAN,SAYALI RAJENDRA SHELKE SANTOSH,SANTOSH KADALE,SNEHAL RAJENDRA SHELKE(1.42.60)
Bronze PUN MANGAL SINGH,BEANT KAUR,VIPAN KAMBOJ,MONIKA(1.44.0)
   
ILM1X
(Indoor Light Weight Men's Singles)
Gold SER BEANT SINGH(6.30.90)
Silver SER ROHIT(6.33.0)
Bronze APR K TEJASWAR REDDY(6.45.0)
   
ILM2-
(Indoor Light Weight Men's Pair)
Gold SER MONU,AMOL BHISE(6.36.90)
Silver SER SIKHMEET SINGH,HARDEEP SINGH(6.40.20)
Bronze IND PARAS,PALENDRA SINGH(6.51.70)
   
ILW1X
(Indoor Light weight Women's Single )
Gold ORR PRAMILA PRAVA MINZ(7.58.20)
Silver SER KARUNA DEVI(7.59.20)
Bronze KAR SOWMYA K(8.19.10)
   
ILW2-
(Indoor Light Weight Women's Pair)
Gold ORR SANJUKTA DUNG DUNG,MANJULA XESS(7.56.60)
Silver MPR SONA KEER,RUKMANI(8.00.20)
Bronze MAH SNEHAL RAJENDRA SHELKE,SAYALI RAJENDRA SHELKE(8.25.70)
   
IO4-
(Indoor Open Mixed Four)
Gold PUN PRADEEP MEENA,NAVNEET KAUR,GAGANDEEP SINGH,HARPREET KAUR(1.35.70)
Silver KAR MANTOSH KUMAR,MALVIKA SURENDRA-PAI,SAMARTH PARTASARATHY,SOWMYA K(1.40.8)
Bronze MPR ANKIT,GITA KUMARI,BHANU PRATAP SINGH,KARUNA DEVI(1.41.20)
   
IOM1X
(Indoor Open Men's Single)
Gold SER MALKIT SINGH(6.24.10)
Silver SER ARVID RANA(6.25.00)
Bronze TND SIDDHARTH SUNIL(6.38.0)
   
IOM2-
(Indoor Open Men Pair)
Gold SER BHOKNAL DATTU BABAN,GURINDER SINGH(6.33.70)
Silver SER DALJIT SINGH,SURESH SINGH(6.36.20)
Bronze PUN PARDEEP MEENA,GAGANDEEP SINGH(6.46.90)
   
IOW1X
(Indoor Open Women Single)
Gold PUN NAVNEET KAUR(7.43.30)
Silver WBG MAYURAKSHI MUKHERJEE(7.58.20)
Bronze KAR MALVIKA SURENDRA-PAI(8.07.60)
   
IOW2-
(Indoor Open Women's Pair)
Gold MPR GITA KUMARI,MANISHA PATLE(8.19.70)
Silver MAH VIVEKA SINGH MALIK,MANSWINEE THAKUR(9.12.20)
Bronze MAH SHRUTI RATHI,NEHA KHASNIS(9.51.20)
   
3 rd INDOOR ROWING NATIONALS ROWING CHAMPIONSHIP Pondicherry,India 22nd to 24th February 2019 2000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
JB1
(Junior Boys Individual)
Gold WBG PRATIK GUPTA(03.1.10)
Silver MPR MEHUL KRISHNANI(3.12.30)
Bronze HAR DEEPAK S/O BALBIR(3.13.30)
   
JB2
(Junior Boys Pairs)
Gold HAR RAVI BEDWAL,SUNNY CHAHAL(3.15.50)
Silver KER EUGENE GEORGE,SIVA SATHEESH(3.17.00)
Bronze PUN SATNAM SINGH,MALAK SINGH(3.23.50)
   
JG1
(Junior Girls Individual)
Gold MAH MRUNMAYEE SALGAONKAR(3.41.10)
Silver MPR ANSHIKA BHARTI(3.42.40)
Bronze KER SANJANA KUMAR(3.50.80)
   
JG2
(Junior Girls paris)
Gold MINI H ROSHNI DEVI,M MERINA DEVI(3.58.30)
Silver WBG ATIRIYA DASGUPTA,DRIKPRIYA PAUL(4.02.50)
Bronze TEL K BHARATHI,M BHAVYA(4.09.00)
   
JMX4
(Junior Mixed Fours)
Gold MPR MEHUL KRISHNANI,PRABHAKAR RAJA WAT,ANSHIKA BHARTI,JYOTI KUSHWAHA(1.40.10)
Silver KER EUGENE GEORGE,SIVA SATHEESH,SANJANA S KUMAR,MARIAN BELINDA(1.40.10)
Bronze KAR SHRIYA B,E EKSHITH SAI,MANASA SM,AKANSH KARTHIKEYAN(1.41.70)
   
LWM1
(Light Weight Men's Individual)
Gold SER SUKHBIR S/O MAHA SINGH(6.33.80)
Silver PUN MANJINDER SINGH(6.36.30)
Bronze ARM SUKHJINDER SINGH(6.39.40)
   
LWM2
(Light Weight Men's Pair)
Gold SER JITENDRA KUMAR,MAN MOHAN(6.37.20)
Silver ARM RAVI S/O NARYAN,SUNIL S/O SURJIT(6.39.20)
Bronze SER DHARMENDRA KUMAR,IQBAL SINGH(6.40.00)
   
LWMX4
(Light Weight Mixed Fours)
Gold MPR ROHIT SENDHAV,ANKIT DAHYA,VIDHYA SANKAT,KAVITA RAJPUT(1.40.90)
Silver HAR GURVINDER S/O RAMESH CHANDER,HARPREET KAUR,ANU D/O PARMJEET SINGH(1.41.40)
Bronze PUN GURVINDER SINGH,KARAMJIT SINGH,BEANT KAUR,MONIKA MINHAS(1.41.80)
   
LWW1
(Light Weight Women Individual)
Gold PUN KAMALJEET KAUR(8.39.20)
Gold MAH JAGRUTI SHAHARE(8.39.20)
Bronze MAH SHAVEENA BEGUM(8.41.10)
   
LWW2
(Light Weight Women's Pair)
Gold PUN BEANT KAUR,MONIKA MINHAS(8.15.70)
Silver DEL M AMUSANA,URWASHI DUBEY(8.30.00)
Bronze KAR JOSNA R,MANASA SM(8.38.50)
   
M1
(Open Men Individual)
Gold MAH PARMINDER SINGH(6.16.70)
Silver SER BALWINDER SINGH(6.19.10)
Bronze TND SIDDHARTH SUNIL(6.30.0)
   
M2
(Open Men's Paris)
Gold SER ARVIND RANA,ASHISH S/O KAILASH CHAND(6.27.40)
Silver SER SANTOSH UMAP,MANJEET KUMAR(6.28.50)
Bronze ARM KIRANDEEP SINGH,RAJESH KUMAR(6.37.70)
   
MX4
(Open Mixed Four)
Gold PUN PARDEEP MEENA,GAGANDEEP,AMAN JYOTI KAUR,NAVNEET KAUR(1.35.10)
Silver WBG PRATIK GUPTA,SANKALPA SAHA,MAYURAKSHI MUKHERJEE,SHWETA BRAHMA CHARI(1.36.00)
Bronze KAR MALVIKA SURENDRA PAI,G TARUN KRISHNA PRASAD,M DEEPA,MANTOSH KUMAR(1.38.50)
   
W1
(Open Women Individual)
Gold PUN NAVNEET KAUR(7.25.70)
Silver WBG MAYURAKSHI MUKHERJEE (7.45.60)
Bronze WBG SHWETA BRAHMACHARI(8.00.00)
   
W2
(Open Women's Pairs)
Gold PUN AMAN JYOTI KAUR,RIYA SONI(8.14.70)
   
4 th INDOOR ROWING NATIONALS ROWING CHAMPIONSHIP Patna,Bihar ,India 07th to 08th September 2019 1000 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
JB1
(Junior Boys Individual)
Gold ORR SHAGANDEEP SINGH(6.23.50)
Silver WBG PRATIK GUPTA(6.30.90)
Bronze HAR DEEPAK S/O BALBIR(6.42.10)
   
JB2
(Junior Boys Pairs)
Gold UKD ASHISH GOLIYAN,SANJAY K(6.38.20)
Silver ORR KARANBIR SINGH BHINDER,PRE DHUMAN SINGH(6.47.50)
Bronze PUN JAGMEET SINGH,HARVINDER SINGH(6.49.80)
   
JG1
(Junior Girls Individual)
Gold HAR AVINASH KAUR(7.54.50)
Silver MAH MRUNMAYEE SALGAONKAR(7.58.60)
Bronze TND LAVANYA NAM BIR(8.08.10)
   
JG2
(Junior Girls paris)
Gold ORR RESHMA KUMARI MINZ,DEEPIKA XESS(8.04.50)
Silver ORR B KUSH PREET KAUR,SONALI SWAIN(8.08.50)
Bronze WBG DRIK PRIYA PAUL,ATIRIYA DASGUPTA(8.20.20)
   
LM1
(Light Weight Men Individual)
Gold SER BEANT SINGH(6.36.80)
Silver ARM HARDEEP SINGH(6.37.20)
Bronze SER SUNIL ATTRI(6.39.30)
   
LM2
(Light Weight Men Pair)
Gold SER JITENDRA NARAYAN,SANTOSH P(6.32.00)
Silver HAR MOHIT R,RAMAN K(6.38.70)
Bronze ARM HARINDER SINGH,VIKAS YADAV(6.38.70)
   
M1
(Open Men Individual)
Gold HAR PRAMINDER SINGH(6.09.90)
Silver SER BALWINDER SINGH(6.17.20)
Bronze PUN MAHESHWAR SINGH(6.25.00)
   
M2
(Open Men's Paris)
Gold SER NIJIL PM,GURPRATAP SINGH(6.30.00)
Silver ARM NISHANT KUMAR,MANJEET KUMAR(6.30.00)
Bronze SER MANPREET SINGH,SANTOSH UMAP(6.32.00)
   
W1
(Open Women Individual)
Gold ORR SANJUKTA DUNG DUNG(7.42.70)
Silver BHR YAMINI SINGH(7.47.70)
Bronze WBG SHWETA BRAHMACHARI(8.05.30)
   
W2
(Open Women's Pairs)
Gold ORR MANJULA XESS,PROMILA PROVA MINZ(7.57.70)
Silver WBG MAHIMA DEY,SHRAMANA SAHA(8.09.00)
Bronze MINI M CEIYA DEVI,A MONIKA DEVI(8.17.40)
   
SJB1
(Sub-Junior Boys Individual)
Gold MPR GOPAL THAKUR(3.19.30)
Silver KAR E EKSHITH SAI(3.20.00)
Bronze HAR RAHUL K(3.21.50)
   
SJG1
(Sub-Junior Girls Individual)
Gold ORR HARNOOR SIDHU(3.52.00)
Silver TEL B HEMALATHA(3.53.30)
Bronze PUN ARUNPRIT KAUR(3.57.70)
   
JMX4
(Junior Mixed Fours)
Gold ORR PREDHUMAN SINGH,SONALI SWAIN,ARVINDER SINGH,DEEPIKA XESS(1.38.50)
Silver WBG PRATIK GUPTA,ATIRIYA DASGUPTA,ISHAN SENGUPTA,DRIKPRIYA PAUL(1.39.80)
Bronze PUN SUKHVIR SINGH,SHAGAN PREET KAUR,HARVINDER SINGH,AMANDEEP KAUR(1.40.40)
   
MX4
(Open Mixed Four)
Gold ORR SHAGANDEEP SINGH,KARANBIR SINGH BHINDER,SANJUKTA DUNG DUNG,PROMILA PROVA MINZ(1.34.40)
Silver HAR PARMINDER SINGH,DEEPAK S/O KULDEEP,AVINNASH KAUR,SWEET D/O SURESH KUMAR(1.36.10)
Bronze MPR MANGAL SINGH,NITESH BHARDWAJ,VINDHYA SANKAT,KHUSH PREET KAUR(1.38.40)
   
Back To Top