Home  Support   Call Us: +91 92462 02577 / 98400 89429
News
  • Follow Covid Protocols and Advisories of the Government when you get back to Row.

National Results > OPEN SPRINTS
10 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM4-
(Light Weight Mens Coxless Fours)
Gold ENG Rampal Singh, T.Pravin Singh, Jaswinder Singh, C.M.Shyju
Silver APR Elbison Thambi, P.C.Mastan, Raj Kumar, Amit Singh
Bronze SER Vijaypal Singh, M.Antony, Siju Thomas, Dharmesh
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Harish Chandra
Silver PUN Sunil Kumar
Bronze MAH Satish Shirsat
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Gyanenderpal Singh, Haridev Kadyan
Silver PUN Jaswinder Singh, Bhupinder Singh
Bronze ENG L.B.Thokal, Dharmender Singh
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER Sunil Kakde, Kudrat Ali
Silver APR Amit Singh, Chinna Mastan
Bronze ENG Sandeep Mishra, K.Manu
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG Bhupinder Singh, Baldev Singh, Gurinder Singh, K.N.Manjunatha
Silver SER Amandeep Singh, Mangal Singh, Avtar Singh, Gurdarshan Singh
Bronze CHD Gaurav Sharma, Angrej Kumar, Nanak Chand, Vipin Kamboj
   
14 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Bijender Singh (1:45.48)
Silver ENG Jagdeep Singh (1:46.37)
Bronze KAR Sajith. V.V (1:48.27)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Devinder Singh,Kipal Sharma (1:38.73)
Silver KAR Rajiv Gandhi T,Prakash M (1:43.50)
Bronze DEL Rakesh Kumar, Surender Singh (1:43.81)
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER Karmibir Singh,Sonu (1:37.16)
Silver DEL Bhawani Singh, Vikas Singh (1:38.77)
Bronze MAH Lalchand Rajbhar, Vijay Sarger (1:39.22)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Sikander Singh,Vinod Kumar,Khandher J.V, Amar Patil (1.27.81)
Silver ENG Lava Kumar P,Sukhdev Singh,Kuldeep Singh,Surjit Singh (1:28.45)
Bronze KAR Sundara Moorthi,Nishanth K.S, Y.Naga Durga Rao, Ananth M (1:30.28)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MNI Th. Chaoba Devi (2:04.18)
Silver MPR KH Monalisa Chanu (2:07.34)
Bronze CHD KH. Sunita Devi (2:13.14)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Mamata Jena, Monalisha Mohanty (1:58.47)
Silver MNI Kh.Debala Devi, S.Zingranphy (2:05.22)
Bronze CHD H.Kunjeshwari Devi, Priyadarsani Raut (2:05.94)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Julee Varghese, Jincymol Varghese (2:02.32)
Silver MNI Malika Shahani, Th.Chaoba Devi (2:06.92)
Bronze MPR Pooja Raikwar, Roshani (2:10.89)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Debasmita Shetay, S.Oliviya Devi, Monalisha Mohanty, Mamata Jena (1:51.69)
Silver MNI Kh. Debala Devi, S.Zingranphy, M.Romibala Devi, T.Binakumari Devi (1:56.64)
Bronze MAH Tambe Vaishali, Rupali Tambe, Neeta Mali, Arya Raj I.K (2:06.41)
   
15 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold APR S.S.Dangi, Shashi (1:32.10)
Silver SER Vikas Singh, Vikram Singh (1:32.50)
Bronze DEL Anil Kumar, Karambir Singh (1:34.00)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER G.Mahesh
Silver ENG Satyawan
Bronze POL Gayarshi Lal
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Davinder Singh, Kapil Sharma (1:29.83)
Silver ENG & MAH Maninder Singh & Mohammed Azad (1:34.22)[ENG] & Tejesh Shinde & Gurpreet Singh (1:34.22) [MAH]
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER Rajesh Kumar, Munesh Kumar, Anil Kumar, Ranjeet Singh (1:23.35)
Silver ENG Yasin Khan, Vikas Salve, P.Lava Kumar, Naveen Kumar (1:25.71)
Bronze KAR Suresh, Satish Patil, Sajan E.R., Sundaramurthy (1:27.67)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold MNI N.Laxmi Devi (1:56.80)
Silver KER Dittymol Varghese (1:58.79)
Bronze MPR Monalisa Chanu (2:00.08)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Pratima Puhana, Sanjukta Dung Dung (1:48.82)
Silver KER Nithya Joseph, Anjali Raj (1:49.90)
Bronze MNI A.Surbala Devi, Kh.Sunita Devi (1:58.09)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold MNI Ch.Priya Devi, Th.Chaoba Devi (1:42.00)
Silver KER Thara Kurian, Dittymol Varghese (1:43.12)
Bronze ORR M.Amusana Devi, Meena Madhuri Toppo (1:44.85)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Mamata Jena, Pratima Puhana, Ashmita Kujur, Alma Lakra (1:44.49)
Silver KER K.S.Shanimol, Tinu Chacko, Nimmy M.T, Chippy Kurian (1:49.43)
Bronze MNI S.Zingraphy, Kh.Sunita Devi, A.Surbala Devi, Kh.Debala Devi (1:51.73)
   
16 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold ENG Sony Laxminarain, Ganesh Pachore (1:34.52)
Silver SER Shokinder Tomar, Vikram Singh (1:35.10)
Bronze MAH Sukhpal Singh, Dipak Andhale (1:35.50)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Dushyant Chauhan (1:44.06)
Silver KAR Fazal Mohammed Ali (1:47.24)
Bronze MAH Dipak Andhale (1:48.38)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER Rakesh Raliya, Md. Azad (1:38.82)
Silver KAR Jegan S, Prakash M (1:39.73)
Bronze ENG Pandurang D.M, Bheemaiah B.T (1:41.20)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG Yasin Khan, Suchcha Singh Tomar, Kadam Samadhan, Vikal Sarve (1:26.67)
Silver SER Kapil Sharma, Maninder Singh, Narender Singh, Ranjeet Singh (1:28.56)
Bronze APR Aneesh Babu B, Davinder Singh, Daleep Singh Shekhawat, Rohit Kumar, Swain (1:29.78)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold KER Dittymol Varghese (2:01.73)
Silver MPR Monalisha Chanu (2:04.05)
Bronze MNI Th Chaoba Devi (2:07.86)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess (1:55.72)
Silver KER Nithya Joseph, Anjali Raj (1:56.01)
Bronze CHD O.Rameshwori Devi, Ng Tababi Devi (2:05.00)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Thara Kurian, Dittymol Varghese (1:51.17)
Silver MNI Th Chaoba Devi, N.Laxmi Devi (1:52.60)
Bronze TND Sankavi P, Iha Diwan (1:55.56)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Ashmita Kujur, Sanjukta Dung Dung, Pratima Puhana, Manjula Xess (1:46.00)
Silver KER Nimmy M.T, Nithya Joseph, Chippy Kurian, Anjali Raj (1:49.00)
Bronze TND Nithya V, Angel Priya T, Priyadharshini R, Angel Joseph M (1:53.80)
   
17 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP Cme, Pune, Maharashtra 2nd to 9th February 2014 500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold DEL Vikas Singh, Sandeep Kumar (1:42.61)
Silver KAR Bijesh Kumar C.V,, Fazal Mohammed Ali (1:43.02)
Bronze ENG Arun Kumar, Vipin Kumar (1:43.70)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER Dattu Bhokanal (1:45.30)
Silver ENG Mahesh G.K (1:47.35)
Bronze MPR Asrar Patil (1:48.58)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold APR Rohit Kumar Swain, Satish Joshi (1:39.12)

Silver ENG Rajesh Verma, Jaswinder Singh (1:40.79)
Bronze SER Amritpal Singh, Ravi Kumar (1:41.18)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold ENG Narender Singh Waldia, Janardhan Reddy, Y C Ramanaiah, Vikal Arun Sarve (1:33.78)
Silver MAH Shiv Singh, Gurmeet Singh, Tejas Shinde, Jaydeep Shingate (1:34.06)
Bronze SER S.Kadam, S.Jegan, Sucha Singh Tomar, Naveen Kumar (1:34.28)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold KER Thara Kurien (1:59.41)
Silver MNI Ch Priya Devi (2:02.61)
Bronze UKD Ramanjeet Kaur (2:02.87)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Ashmita Kujur, Pratima Puhana (1:53.48)
Silver KER Nimmy M.T, Honey C Joseph (1:57.02)
Bronze MNI H.Bimola Chanu, T.Ranjana Devi (2:00.95)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold KER Jincymol Mathew, Thara Kurien (2:00.7)
Silver ORR Pramila Prava Minz, Meena Madhuri Toppo (2:03.94)
Bronze UKD Sonia Takia, Ramanjeet Kaur (2:12.07)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Manisha Kispotta, Precila Baxla, Ashmita Kujur, Alma Lakra (1:56.39)
Silver KER Aswani A, Honey C Joseph, Nimmy M.T, Chippy Kurian (1:57.42)
Bronze TND V.Nithya, R.Priyadarshini, T.Angel Priya, M.Angel Joseph (1:57.67)
   
18 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP NATIONAL OPEN SPRINT Hussain Sagar, Hyderabad , Telangana 25th to 31st January 2016 500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold KER Vishnu Prasad G, Arjun B Panicker (1:34.40)
Silver POL Manohar Lal, S.Immanuval David Singh (1:35.25)
Bronze PUN Gurmeet Singh, Ranjeet Singh (1:37.16)
   
LM4-
(Light Weight Mens Coxless Fours)
Gold POL Dharmendra Choudhary, Nitesh Kumar Lall, Ravinderjit Singh, Jagsir Singh (1:28.33) 
Silver TEL Ch Naveen, Satish Erva, D.Sai Raju, T.Sunil (1:28.99)
Bronze MPR Vishwajeet Sandhav, Farukh Khan, Manas Sharma, Bhanu Pratap Singh (1:32.28)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold POL Sanrdeep Kumar (144.44)
Silver MAH Santosh Kadale (1:46.06)
Bronze KER G.Vishnu Prasad (1:46.91)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold PUN Gurwinder Singh, Karamjeet Singh (1:41.58)
Silver TND Siddarth Sunil, Ram Saravana Raja (1:41.88)
Bronze HAR Parveen, Anil Kumar (1:44.20)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold PUN Vipan Kamboj, Navdeep Singh, Pardeep Meena, Chandandeep Singh (1:33.10)
Silver POL Lachhman Singh, Sushil Kumar, Robin Mangar, Rohit Kumar (1:34.72)
Bronze APR A.Govinda Rajulu, PVVSK Murthy, G.Ramesh, B.Chandrasekar (1:36.22)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold PUN Navneet Kaur (1:59.62)
Silver CHD Pooja (2:02.66)
Bronze WBG Mayurakshi Mukherjee (2:02.95)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess Xess (1:48.33)
Silver CHD Monalisa Mohanty, Mamta Jena (1:53.06)
Bronze KER Aswany A, Chippy Kurian (1:56.29)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold PUN Harpreet Kaur, Navneet Kaur (1:45.24)
Silver KER Thara Kurian, Dittymol Varghese (1:47.50)
Bronze MNI Ch Priya Devi, L.Lakshmi Devi (1:49.47)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold ORR Pramila Prava Minz, Pratima Puhana, Sanjukta Dung Dung, Manjula Xess Xess (1:45.72)
Silver CHD Monalisa Mohanty, Mamta Jena, L.Nanobi Devi, Priya Darsini Raut (1:50.73)
Bronze AND Subashini, Jyoti Priya Aarti, Basanti Tigga, Reena Kumar(1:52.75)
   
19 th OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold PUN GURWINDER SINGH,SUKHVINDER SINGH(1.32.40)
Silver POL GAYARSHI LAL,S.IMMANUVAL SINGH(1.34.10)
Bronze DEL SATNAM SINGH,MIDHUN G MOHAN(1.35.10)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold KAR G.TARUN KRISHNA PRASAD(1.39.60)
Silver MPR SC VISHAKATH CHANDRA(1.40.30)
Bronze POL SANDEEP KUMAR(1.40.90)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold POL DHARMENDRA CHOUDHARY,SUSHIL KUMAR(1.34.80)
Silver MPR VISHV JEET SENDHAV,BHANU PRATAP SINGH(1.36.40)
Bronze MAH SURYABHAN GHOLAP,RAJENDRA SONAR(1.36.70)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER ANANDLAL M.H,SATBIR SINGH,ABHINAV BHATNAGAR,PALENDERA SINGH (1.27.70)
Silver MPR ANKIT,ROHIT KUMAR,AMAN RATHORE,MANAS SHARMA(1.28.60)
Bronze PUN SATNAM SINGH,GURWINDER SINGH,PRADEEP MEENA,CHANDANDEEP SINGH(1.29.50)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR SANJUKTA DUNG DUNG(1.52.60)
Silver ASM NAFISA SADIQ(1.57.20)
Bronze CHD ANJALI RAJ(1.59.10)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold CHD MONALISA MOHANTY,MAMTA JENA(1.46.20)
Silver MPR SONA KEER,RUKMANI(1.48.70)
Bronze AND PRIYA BARLA,T.JOTHI(1.53.50)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold ORR MEENA MADHURI TOPPO,MANJULA XESS(1.46.20)
Silver WBG SHREYA R IYER,AISHWARYA KRISHNAN(1.47.50)
Bronze TEL HEMALATHA B,GEETANJALI G(1.49.80)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KAR KEERTHANA T.K, SNEHA SHANKAR,JOTHIC.P,DEEPA MAHARAJA(1.43.80)
Silver MPR MANISHA PATLE, RAMANJEET KAUR,KM.GITA,KARUNA DEVI(1.44.10)
Bronze ORR PROMILA PROVA MINZ,ALMA LAKRA,SONALI SWAIN,PRATIMA PUHANA(1.46.70)
   
21 st OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP Army Rowing Node ,Pune Maharashtra,India 17th to 23rd December 2018  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold ARM B.NAYAB RASOOL,JOBIN MD(.1.27.52)
Silver SER AJITH KUMAR S,ARUN LAL JAT(1.28.92)
Bronze KAR D. RAJESH,SAGAR S.KODE(1.30.92)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold PUN DALJIT SINGH(1.34.97)
Silver SER ARVIND SINGH(1.35.88)
Bronze MPR SALEEM KHAN(1.36.58)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold ARM JASVEER SINGH,HARINDER SINGH(1.28.59)
Silver SER NEETISH KUMAR,GURMEET SINGH(1.29.65)
Bronze MPR TAJINDER SINGH,AJEET KUMAR YADAV(1.30.90)
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold TEL NIJIL PM,SHOKINDER TOMAR(1.27.90)
Silver ARM ROOPENDER SINGH,SUNIL ATTRI(1.29.14)
Bronze UPR PREM SHANKAR,RAJNARAYAN(1.30.38)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER RAHUL GIRI,ATUL KUMAR,KARANJULE VIKAS,VIKRAM SINGH(1.21.00)
Silver ARM SUCHCHA SINGH TOMER,KHUSHPREET SINGH,PUNIT KUMAR,CHARANJEET SINGH(1.21.91)
Bronze MPR SURENDRA KUMAR JITRAWAL,SACHIN KUMAR,AMIT KUMAR,BHANU PRATAP SINGH(1.24.14)
   
MW2X
(Mixed Double Scull)
Gold PUN SAWARN SINGH,NAVNEET KAUR(1.34.17)
Silver HAR DUSHYANT,SHILPA(1.34.51)
Bronze TEL B HEMALATHA,ASRAR PATIL(1.36.43)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ASM NAFISA SADIQ(1.54.01)
Silver KAR smt.MALVIKA SURENDRA PAI(1.54.70)
Bronze UPR KIRAN DEVI(1.55.49)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold MPR SONA KEER,RUKMANI DANGI(1.47.85)
Silver ORR SONALI SWAIN,RITU KAUDI(1.50.08)
Bronze CHD PRIYADARSHI RAUT,T RANJANA DEVI(1.52.43)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold PUN BEANT KAUR,NAVNEET KAUR(1.44.89)
Silver CHD MONALISA MOHANTY,POOJA(1.45.35)
Bronze ORR SANJUKTA DUNG DUNG,MANJULA XESS(1.46.47)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KER ROSE MARIYA JOSHI,MEENAKSHY V S ,SNEHA BIJU,AMRUTHA DA(1.41.84)
Silver CHD AMRITPAL KAUR,ANJALI RAJ,MAMTA JENA,NEETHUMOL G S(1.42.78)
Bronze HAR PRIYA,ANNU,POOJA,HARPREET(1.43.87)
   
22 nd OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP at Hussain Sagar Hyderabad, Telangana 2nd to O7th December 2019  500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2X
(Light Weight Men’s Double Scull)
Gold SER SUNIL ATTRI,BHAGWAN SINGH(1.31.97)
Silver ARM ARJUN LAL JAT,ARVIND SINGH(1.32.78)
Bronze PUN BEANT SINGH,SUKHJINDER SINGH(1.33.36)
   
M1X
(Men’s Single Sculls)
Gold SER BITTU SINGH(1.37.44)
Silver ARM JAKAR KHAN(1.39.13)
Bronze DEL MANJEET SINGH(1.34.13)
   
M2-
(Men’s Coxless Pair)
Gold SER PUNIT KUMAR,GURMEET SINGH(1.32.84)
Silver ARM MANPREET SINGH,ASHISH(1.34.13)
Bronze UPR AKSHAT,MANISH YADAV(1.35.69)
   
M2X
(Men’s Double Sculls)
Gold SER SUKHMEET SINGH,SAWARN SINGH(1.31.60)
Silver ARM ROOPENDRA SINGH,OM PRAKASH(1.32.77)
Bronze TEL NIJIL PM ,RAMU AS(1.34.10)
   
M4-
(Men’s Coxless Four)
Gold SER TEJASH HANAMANT SHINDE,CHARANJEET SINGH ,BHUPENDER GHANGHAS,KHUSHPREET SINGH BRAR(1.25.41)
Silver ARM BHOPAL SINGH,HARDEEP SINGH,JAGVIR SINGH,SHAIK MOHAMMED ASHRAF ALI(1.28.40)
Bronze MPR ABHISHEK,AJIT KUMAR YADAV,TEJINDER SINGH,BHANU PRATAP SINGH(1.28.78)
   
MCV4
(Men's Coxless Civilian's)
Gold PUN GURKANWAL SINGH DHALIWAL,NAVDEEP SINGH,SARBJEET SINGH,MANGAL SINGH(1.29.43)
Silver MPR GOPAL THAKUR,ROHIT SENDHAV,MANASH SHARMA,MEHUL KRISHNANI(1.32.18)
Bronze TEL B BALA KRISHNA,S AJAY KANTH,D BHANU KUMAR, K CHARAN SINGH(1.33.39)
   
MW2X
(Mixed Double Scull)
Gold ORR KARANBIR SINGH BHINDER,SANJUKTA DUNG DUNG
Silver TEL JOBIN MD,G GEETANJALI(1.41.17)
Bronze HAR PARMINDER SINGH,AVINASH KAUR(1.42.26)
   
W1X
(Women’s Single Sculls)
Gold ORR SANJUKTA DUNGDUNG(1.59.53)
Silver BHI YAMINI SINGH(1.59.83)
Bronze HAR ANNU CHAHAL(2.03.56)
   
W2-
(Women’s Coxless Pair)
Gold ORR PRAMILA PRAVA MINZ,MANJULA XESS(1.53.48)
Silver MAH BHAGYASHRI CHAVHAN,KOMAL BODKE(1.56.00)
Bronze MPR SONA KEER,RUKMANI DANGI(1.56.41)
   
W2X
(Women’s Double Sculls)
Gold HAR AVINASH KAUR,NIDHI V(1.55.38)
Silver ORR SONALIKA DAS,KUSH PREET KAUR BRAR(1.57.13)
Bronze AND AMRITA MINJ,B ANANDHI(1.57.53)
   
W4-
(Women’s Coxless Four)
Gold KER ARYA P S,ANUPAMA T K,ASWATHY P B,MEENAKSHY V S(1.47.36)
Silver CHD AMRITPAL KAUR,MAMTA JENA,PRIYADARSINI ROUT,NEETHUMOL G.S(1.47.59)
Bronze MPR JYOTI KUSHVAHA,SAVITA DANGI,KAVITA RAJPUT,KARUNA DEVI(1.48.41)
   
23 rd OPEN SPRINTS ROWING CHAMPIONSHIP Army Rowing Node ,Pune,Maharashtra 3rd to 8th January 2022 500 METERS
Event Position Timing State Rowers Name
LM2XF1
(Light Weight men Double sculls)
Gold AMY SUNIL ATTRY,ARWINDER SINGH(1.35.48)
Silver MPR SUKHDEV SINGH RAWAT,RAHUL(1.36.33)
Bronze PUN JASPREET SINGH,BHAGWAN SINGH(1.37.14)
   
M1XF1
(Single Sculls)
Gold HAR PARMINDER SINGH(1.40.60)
Silver SER ARVIND SINGH(1.42.51)
Bronze AMY BITTU SINGH(1.44.39)
   
M2-F1
(Coxless Pairs)
Gold SER PUNIT KUMAR,GURMEET SINGH(1.32.08)
Silver AMY AKSHAT,CHARANJEET SINGH(1.34.21)
Bronze MPR MANMOHAN,VIKASH YADAV(1.35.84)
   
M2XF1
(Double Sculls)
Gold AMY DUSHYANT,SUKHMEET SINGH(1.32.42)
Silver SER ARJUN LAL JAT,RAVI(1.33.17)
Bronze ORR KARANBIR SINGH BHINDER,SHAGANDEEP SINGH(1.33.29)
   
M4-F1
(Coxless Fours)
Gold SER JASVEER SINGH,BHEEM SINGH,NEETISH KUMAR,ASHISH(1.27.68)
Silver AMY BHOPAL SINGH,KULBIR,RANDEEP SINGH,NARESH KALWANIYA(1.28.13)
Bronze HAR SANJAY MALIK,SURJEET SINGH,SACHIN,KAPIL(1.29.56)
   
Mix 2xF1
(Double Sculls)
Gold ORR SHAGANDEEP SINGH,SANJUKTA DUNG DUNG(1.40.95)
Silver TEL G GEETANJALI,NIJIL PM(1.43.85)
Bronze MPR MONIKA BHADORIA,MANGAL SINGH(1.43.95)
   
PR3 M1XF1
(Para Men Single Scull)
Gold SER K NARAYANA(1.56.47)
Silver KER VAJITH V(1.57.54)
Bronze HAR KULDEEP SINGH(2.03.32)
   
W1XF1
(Single Sculls)
Gold PUN NAVNEET KAUR(2.00.28)
Silver MPR KHUS PREET KAUR(2.02.72)
Bronze ORR SANJUKTA DUNG DUNG(2.03.19)
   
W2-F1
(Double Sculls)
Gold ORR SONALI SWAIN,RITU KAUDI(1.55.02)
Silver MPR JYOTI KUSHWAHA,RUKMANI DANGI(1.59.32)
Bronze TND FATI SIUBA K,JOTHIKA B(2.04.45)
   
W2XF1
(Double Sculls)
Gold HAR AVINASH KAUR,POOJA D/O AMAR CHAND(1.53.29)
Silver ORR HARNOOR SIDHU,RESHMA KUMARI MINZ(1.55.15)
Bronze TEL B HEMALATHA,G GEETANJALI(1.55.61)
   
W4-F1
(Coxless Fours)
Gold ORR ASHMITA KARKETTA,JHARNA HASTI,DEEPIKA XESS,MANJULA XESS(1.43.21)
Silver KER ARCHA A,VARSHA K B,ROSE MARIYA JOSHI,MEENAKSHY V S(1.47.39)
Bronze HAR SWEET D/O SURESH KUMAR,ANU D/O PARMEET,NIDHI D/O VIRENDER SINGH,HARPREET KAUR(1.48.45)
   
Back To Top